Учора, 17 листопада, мешканці будинків № 50 і 46 на вул. Староєврейській у Львові пікетували міськраду та записалися на прийом до заступника мера Олега Синютки. Однак пікетників з огляду на резонансність події, яка загрожує його персональному іміджу, вислухав сам Садовий.

Мешканці звернулися до Садового з вимогою припинити руйнування їхніх будинків, що як пам’ятки архітектури належить до території Львова, внесеної до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Руйнування кам’яниць і помешкань настало внаслідок самочинної реконструкції, яку без жодних дозволів та погоджень провадить власник сусіднього будинку №48 громадянин Канади Роман Петер Татарський, котрий планує після ремонту облаштувати у будинку кафе-ресторан із горішньою оглядовою терасою (ресторан має належати до мережі закладів «Фест», що ними керує радник мера Садового Юрій Назарук).

Цікаво, що місяць тому мешканці вже були на прийомі в міського голови Львова із скаргами на руйнування будинків на вул. Староєврейській, але учора Андрій Садовий зробив вигляд, що чує про проблему уперше. Про це повідомила Тетяна Волошина, мешканка будинку №50 на вул. Староєврейській, яка особисто записалася на прийом до мера на листопад. «Нам кажуть, що пан Садовий не в курсі цих подій, тож ми йому надали всі наші листи в різні інстанції та відповіді з них, іще раз вимагаючи реакції влади, при чому реакції реальної і адекватної, бо люди стоятимуть до останнього», – сказала Тетяна Волошин.

Під час зустрічі із мешканцями, що захищають своє житло від руйнівних і незаконних дій влади та бізнесу, пікет перед міськрадою тривав. Люди, серед котрих було багато осіб старшого віку, тримали саморобні плакати із гаслами: «Можновладці, поверніться обличчям до свої виборців!», «Галичани відстоять пам’ятки архітектури», «Садовий, захисти львів’ян», «Не бажаю жити у розвалинах!», «Татарський, де ти?», «Ми маємо право на закон», «Ні – ресторану!», корумпована влада несе відповідальність» тощо. Окрім того люди стоять змінними пікетами при будинку №48, не дозволяючи будівельникам зайти на об’єкт.

Мер Львова співчутливо закликав людей не мерзнути і розходитися по домівках, давши доручення голові Галицької райадміністрації Ірині Маруняк звернутися до «Держархбудконтролю», аби ця інституція «заморозила» будівництво до погодження проектної документації. Однак, незважаючи на заклики міського голови «не мерзнути», пікетувальники твердо наполягають на своєму, попередивши Андрія Садового, що чергуватимуть біля будівництва доти, доки влада не візьме на себе письмову відповідальність припинити цей самобуд.

«Ми навіть не можемо твердити, що реконструкцію провадить якесь будівельне підприємство, бо будівельники кажуть, що вони не фірма і навіть не окрема бригада, а їх просто сюди прислали з «Криївки» і їх найняв п.Татарський. Виконроби навіть не захотіли відрекомендуватися уповноваженому чиновнику з управління охорони історичного середовища, мовляв вони прийшли сюди просто заробити. Будівельники і Юрій Назарук – директор відомої у Львові мережі ресторанів, яка багатьом вже допекла через свої незаконні дії, поводилися зухвало. Вони насміхалися і знущалися над нами. Коли ми вивісили плакати про порятунок наших будинків, до нас одразу підбігли із погрозами «Зніміть плакати!» і намагалися, змітаючи усіх людей на ходу, зірвати плакати. Наш адвокат власним тілом став на захист наших бабусь. Після цього інциденту ми звернулися до міліції із заявою про напад. Окрім того писали і в прокуратуру, і в СБУ, і в Енергонагляд, і в інші інстанції, але таке враження, що нашими заявами бавляться в пін-понг», – розповідають пікетувальники.

«Від Галицької райадміністрації п. Маруняк до нас уже впродовж двох місяців ходить і каже, що нібито власник має із нами домовитися про ремонти за угодами. Ірина Маруняк підтверджує, що в будинку№48 роблять самочинну реконструкцію, але вона радить власнику, коли вже є пошкодження у сусідніх будинках, домовитися про ремонт у помешканнях і дійти з людьми компромісу, якщо він має намір далі вести запланований бізнес, віддавши в оренду приміщення ресторану Назарукові, який нас вважає за ніщо і дозволяє собі не тільки насміхатися, а й обзивати нас. Він каже, що все одно зробить, що задумав, а ми лишимося клоунами. Але от що цікаво, багато осіб, які чують прізвище Назарука, розуміють усе без зайвих пояснень. Вони приходять, щоб підтримати нас, і ми – мешканці вулиць Вірменської, Галицької, Сербської, Староєврейської, пл. Ринок тощо – навіть вирішили захищати свої інтереси спільно, бо є чимало людей, яких нізащо не порахували і через інтереси яких Назарукові кнайпи цинічно переступили», – кажуть люди, які намагаються примусити «зрощення місцевої влади і бізнесу» рахуватися з інтересами львів’ян і Львова.

ЗІК зателефонував до Юрія Назарука, але той на дзвінок не відповів. Хоча Тетяна Волошин стверджувала, що він приходив фотографувати пікетувальників із плакатами. Однак автору цього матеріалу вдалося поспілкуватися із Юрієм Назаруком, проте від коментарів у справі незаконної реконструкції, що спричинила руйнування на вул. Староєврейській, він відмовився

«Посадовці нас запевняли, що не варто мати нічого проти того, коли власник хоче привести до ладу кам’яницю. У переший день ремонту, я запросила власника будинку №48, щоб показати, наскільки наші будинки слабенькі, що вони можуть і не витримати сусідніх надбудов, просила його пояснити будівельникам, що треба поводитися обережно із пам’ятками. Тоді ми навіть уявити не могли, якого масштабу роботи тут заплановані! А тепер п.Татарський уникає спілкування із нами. Однак приходила із комісією начальник управління охорони історичного середовища Львова п.Онищенко. Комісія відкрила той будинок, сфотографувала об’єкт і була обурена побаченим. Відверто кажучи, думаю, що стоїмо ми перед міськрадою не останній раз, бо багато до кого зверталися, але реальної відповідальності влади ми не бачимо, тому відступати не збираємося», – сказала Тетяна Волошин.

Мешканці, які від 7 листопада встановили чергування біля входу до будинку, звернулися до адвокатського бюро «Авелекс», двоє адвокатів якого зголосилися безкоштовно надавати правничу допомогу потерпілим. Адвокат Микола Балдін спираючись на письмову відповідь Держархбудконтролю», наголошує на тому, що реконструкція будинку №48 на вул. Староєврейській є незаконним будівництвом, бо «Держархбудконтроль» не надавав на неї жодних дозволів.

Як вдалося з’ясувати експертам ГО Центр правових і політичних досліджень «СІМ», які співпрацюють за програмою моніторингу державних пам’яткоохоронних програм, ступінь руйнувань у будинках, сусідніх із №48 на вул. Староєврейській, вражає. Вага 5-тонної залізної арматури надбудови та 8 кубів бетону, що пішли на стяжку 4 поверху кам’яниці №48, призвела до того, що сусідні будинки стали тріщати і розповзатися у швах. У помешканнях другого-четвертого поверхів стінами і стелями пішли тріщини завтовшки в палець, що спричинило затоплення дощовими водами, відпадання плитки і таке інше. Одній бабці будівельники розбили шибу, але навіть не поклопоталися замінити скло. Внаслідок самовільної реконструкції кам’яниці №48, яку провадили прикриваючись високою владою, сусідні будинки на вул. Староєврейській тепер загрожують здоров’ю і життю своїм мешканцям, а Львову можливими безповоротними втратами історичної автентики.

Відповісти за це має власник будинку п.Татарський, орендар приміщення під ресторан п.Назарук, проектант «Нарольський і партнери», невстановлені будівельники, а також персонально міський голова Львова як гарант законності на самоврядній території. Мова йде, до речі, про руйнування будинків, які перебувають у реєстрі пам’яток національного значення. От така виходить ревіталізація старовинних кварталів за урядування команди мера Садового!

ЗІК, зі скороченнями.

—————————————————

Татарський переслідуватиме тих, хто паплюжить його честь

Уповноважений правовий представник власника квартир на вул.Староєврейській,48, Ірина Супрун запевняє, що ще у вересні 2009 року були надані письмові гарантії та зобов`язання провести відповідні ремонтні роботи в пошкодженій квартирі Тетяни Волошиної. Про це «Львівському порталу» повідомила Ірина Супрун.

За її словами, відповідну гарантійну заяву Р.Татарський (власник квартир на Староєврейській) подав до Галицької районної адміністрації. «Тоді Т.Волошина не висловила жодних претензій. А зараз вона розгорнула брудну кампанію проти Р.Татарського. Ці люди розповсюджують наклепницьку інформацію, паплюжать честь, гідність і ділову репутацію цієї людини. Це питання ми будемо з’ясовувати у суді», – наголосила Ірина Супрун.

Вона додала, що Р.Татарський учора звернувся до прокуратури Львівської області із вимогою порушити кримінальну справу щодо людей, котрі паплюжать його честь.

Нагадаємо, «Львівський портал» учора інформував про те, що обурені мешканці вул. Староєврейської вийшли до Львівської міської ради з пікетом проти дій Р.Татарського і вимагали від влади втручання у цю ситуацію. На їхню думку, власник помешкань будинку на Староєврейській,48 розпочав незаконний капітальний ремонт, внаслідок якого постраждало сім квартир прилеглих будинків. Зокрема, у цих квартирах з’явилися серйозні пошкодження – потріскали стіни, стелі, а у деяких квартирах відпала облицювальна плитка.

Як повідомила потерпіла Тетяна Волошина, вони неодноразово намагалися зв’язатися

з власником цих квартир та підписати з ним угоду про відновлювальний ремонт у пошкоджених квартирах. «Протягом тижня він переписувався з нашим юристом, погоджувався на підписання угоди. Але, коли дійшла справа до підписання договору, його раптом не стало. І взагалі, ми цієї людині ні разу не бачили. Жодного разу він до нас не приходив», – запевнила Т.Волошина.

Тому, обурені мешканці вже тиждень чергують біля будинку, де проходить ремонт та не допускають будівельників до роботи.

Львівський портал