Кілька днів тому в новинах з’явилася інформація про те, що девелоперський холдинг “UDC Holding” восени 2010 року планує почати будівництво чотиризіркового готелю Novotel у Львові.

На жаль, найголовнішої інформації – точної адреси будівництва та концепції нового будинку – у відкритих джерелах віднайти поки що не вдається. Однак, скоріш за все, адресою буде Міцкевича, 9. А концепція, якщо зважити на традиційно нехлюйське ставлення міської влади до історичного центру, буде базована на канонах сучасної архітектури і відігрАє роль “контрольного пострілу” в архітектурний ансамбль площі Міцкевича, поставши біля жахливої будівлі “Укрсоцбанку”.

На жаль, підтвердити чи спростувати це неможливо, тому що на сайті “UDC Holding” немає детальної інформації про цей проект. Навіть адреса, за якою планується будівництво, там неповна – ніде не вказано номер будинку.

На даний момент існує дві новини (і багато їхніх копій), які містять інформацію про цей об’єкт: новина на champion.com.ua та rynok.biz. Будівництво, за словами гендиректора холдингу Леоніда Богданова, розпочнеться не раніше осені 2010 року через необхідність отримання великої кількості дозволів на будівництві в охоронній зоні ЮНЕСКО. Однак, як показує досвід, чим раніше починати спостереження за новою будовою, тим легше буде згодом зупинити її, якщо вона виявиться потворною чи незаконною.

Див. також: Львівські архітектори протестують проти будівництва готелю на пл. Міцкевича, 9 (березень 2009)

Оригінальний будинок по вул. Міцкевича, 9

Оригінальний будинок по вул. Міцкевича, 9 (джерело: І.Котлобулатова)

Реставрація в будинку на Міцкевича, 9 (І.Котлобулатова)

Реставрація в будинку на Міцкевича, 9 (І.Котлобулатова)

Довідка І. Котлобулатової: Будинок № 9 на пл. Маріацькій — одна з перших будівель цієї площі. В 1839 р. його збудував архітектор Вільгельм Шмідт для Венцеля Гудеца, наступним власником став його зять Едмунд Зандер. Близько 1880 р. кам’яницю купив відомий львівський промисловець Кароль Киселька. Після його смерті в 1886 р. тут мешкала з родиною одна з його трьох доньок Кароліна Дулємбова, дружина відомого правника, міністра до справ Галіції Владислава Дулємби.

Від початку 70-их років XIX ст. в партері правого крила будинку містився магазин фірми “Рудольф Дітмар у Відні. Ц.к. привілейована фабрика ламп. Віденські блискавичні метеорні лампи”. Це була філія відомої з 1840 р. фабрики садового інвентарю братів Дітмарів (“Gebrьder Ditmar”). Прізвище Дітмара пов’язане з великим відкриттям, яке зробили в 1852 р. в одній з найбільших галицьких аптек — аптеці “Під Золотою Зіркою” Петра Миколяша фармацевт Ігнацій Лукасевич спільно з Яном Зехом, здійснивши дестиляцію нафти, з якої вони отримали легкозаймистий препарат, що був названий камфіном. В 1853 р. Ігнацій Лукасевич на замовлення Р. Дітмара опрацював, сконструював, а львівський бляхар А.Братковський виконав першу в світі нафтову лампу, яка засвітилась в березні 1853 р. в аптеці Миколяша. Вже 31 липня цього ж року у львівському Загальному Шпиталі виконано хірургічну операцію при освітленні нафтовою лампою Лукасевича. Це було початком історії світового нафтового промислу.

В партері лівого крила будинку традиційно містився ресторан. У 1888 р. — це ресторан Гживинського, в 1894 р. — Вуазе, в 1909–1920 рр. в партері та приміщеннях II поверху містився ресторан, кімнати для сніданків, а також магазин делікатесів, вин та прянощів Мар’яна Лясоцького; в ресторані щоденно відбувався концерт салонної музики. В 20–30-их роках власником цього закладу був Б.Гурський.

ruin3s

ruin2s

ruin1s