(с) Ірина Котлобулатова, 23.07.2009

Цьогорічне спекотне літо у Львові означено війною між міською владою та неформальною групою захисників древнього міста, які відкрито виступили з акціями протесту.  Причиною став проект люксембурзького архітектора Германна. Кам’яне засклене пудло планувалося збудувати на території історико-архітектурного заповідника, який знаходиться у списку світової спадщини ЮНЕСКО, на вул.Вірменській, по сусідству з Вірменською церквою ХІІІ століття, в історичному центрі Львова XIV ст., який охороняється законом.

Завдяки безпрецедентним для Львова громадянським акціям протесту, а також відкритому протистоянню частини львів’ян владним структурам міста, інвестор змінив свою точку зору. Хоча, кінцеве рішення ще не оприлюднено.

Деталі:
http://community.livejournal.com/misto_lviv/773333.html
http://www.zaxid.net/article/42701/

Петиція з підписами протестувальників:
http://www.petition.org.ua/?action=view&id=206374

Перша акція:
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/4/115655/
http://community.livejournal.com/misto_lviv/795565.html

Друга акція:
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/18/105004/

Сюжет Вахтанга Кіпіані “Бункер у Львові” для передачі “Знак оклику”:
http://www.youtube.com/watch?v=MANGJfNjvdg

Черговим недолугим та неприйнятним планом став проект п’ятизіркового готеля на Цитаделі, на місці відомого фашистського концтабору часів Другої світової війни, в якому загинули більш ніж 140 тисяч радянських, французьких, італійських військовополонених… Влада спішить прийняти рішення, щоб встигнути скористатися приводом “підготовки до Євро-2012” ще до того, коли Львів виключать зі списку міст, що приймають футбольний чемпіонат, загроза чого виглядає достатньо реальною.

22 липня у львівській Ратуші були проведені громадські слухання на тему «впорядкування» львівської цитаделі. Основною темою очікуваного «впорядкування» був проект спорудження готелю на північному схилі пагорба, в улоговині між горами – Калічою та Вроновських, між першою та другою максиміліанськими вежами, з мальовничим видом на історичну частину міста.

На засіданні були присутні депутати львівської міської ради, автори проекта, можливі виконавці, чисельні представники інвестора, реставратори, архітектори, історики, дослідники , а також громадяни Львова. Був присутній також автор відомої книги «Львівська Цитадель» Т. Піняжко, львів’янин, магістр архітектури Віденського університета.

Аргументи прихильників будівництва зводилися до того, що

 • – Готель буде ще однією домінантою, що знаходиться у центрі;
 • – Він буде збудований з чудовим видом на місто;
 • В горі, під готелем, будуть споруджені великий підземний пар кінг, тунель між вулицями Грабовського та Коцюбинського, а також окремий підземний пар кінг для готеля з заїздом з боку вул.. Колесси;
 • Місто отримає бонус у вигляді великого концертного залу в готелі;
 • Відбудеться благоустрій паркової зони, реставрація веж, фортів та казарм, перенос книгосховища бібліотеки Академії Наук України, організація музея та установка меморіального знаку.

Аргументи суппротивників будівництва готеля:

 • спорудження готелю та супроводжуючих рекреаційно-розважальних зон та будівель на території табору смерті;
 • будівництво величезного багатоповерхового готельного комплексу під виглядом «благоустрою», «реконструкції», «впорядкування» території Цитаделі протирічить Законам України та будівельним нормам;
 • обіцяні впорядковані паркові зони і оглядові майданчики вільного доступу, а також меморіал закатованим воїнам є брехнею і ніколи споруджені не будуть, а останній пункт є ще й вкрай небажаним для інвестора; до того ж є приклад поводження з наколишньою територією біля вже збудованого готелю “Citadelle-Inn”.
 • поява у складі унікального старовинного фортифікаційно-оборонного комплексу Цитаделі гігантської сучасної домінанти фактично знищить пам’ятку;
 • у зв’язку з відсутністю реальних джерел фінансування для переноса сучасного книгосховища Бібліотеки Академії Наук України, обіцянка влаштувати музей у приміщенні, що звільниться, є неправдою і покликані заспокоїти обурену громадськість.
 • Цитадель – єдиний у Європі оборонний комплекс цього типу, що зберігся майже у 100 % , а знищення такого пам’ятника злочинне.

Були також висловлені менш принципові, але також важливі зауваження:

 • Негативний досвід, який мають львів’яни, дозволяє висловити сумнів щодо мальовничо розписаних архітектурних якостях майбутнього проекту. Споруджений за участі теперішніх прихильників будівництва «Укрсоцбанк» вже спотворив архітектурний комплекс площі Міцкевича у самому центрі Львова і став посміховиськом для мешканців та гостей міста.
 • Гора, на якій розташована Цитадель, є пам’яткою природи. Це центр міста, археологічні розкопки ніколи не проводились і не передбачаються, незважаючи на обґрунтовані заяви спеціалістів щодо перспективності подібних розкопок.

Підсумовуючи результати громадського обговорення планів «впорядкування» Цитаделі, професор Микола Бевз вказав на ряд суттєвих порушень та недотримання усталених стандартів. Першою дією міської влади повинна бути повна реставрація об’екта і тільки після цього можливо оголошення конкурсу на кращий проект використання історичної зони.

З викладеними вище аргументами проти будівництва на Цитаделі виступив представник групи «Збережемо старий Львів» Я. Підстригач та інші учасники обговорення.

Матеріали по темі:

http://www.lvivstory.com/news/news?newsid=1684
http://www.lvivstory.com/announcements/announcement?newsid=1674

Стаття про громадське слухання:
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/23/185824